• +

Thai masszázs története


Thai masszázs filozófiája és történeti háttere:


A Thai masszázs filozófiájára a buddhizmus gyakorolt jelentős hatást. A népi hagyomány Jivaka Kumar Bahacca-t, Buddha orvosát és barátját tartja a Thai orvoslás atyjának, a thai masszázsrendszer kidolgozását is neki tulajdonítják.
Buddha tanításai jelentős hatással voltak a hindu társadalomra. Kr.e. 260 körül Asóka India királya államvallássá kiáltotta ki a buddhizmust. A környező országok uralkodóit lenyűgözte az Asóka király birodalma, ezért sokan követeket küldtek udvarába. Mivel Ők is meg szerették volna ismerni a kor csodálatos és meghatározó bölcseletét.
A thai masszázs és a buddhizmus 2200 éve került Thaiföldre, az akkori területen mon királyság uralkodott. A királyok is követeket küldtek Asóka király udvarába, akik buddhista szerzetesekkel és udvari orvosokkal tértek vissza Indiából. Így Thaiföldön nemsokára már buddhista királyság uralkodott.

A mon és a thai társadalom két meghatározó rétegből tevődött össze. Az egyik réteg az Isteni származású uralkodói, a másik réteg a közönséges földművelő réteg.
Ezek alapján két féle thai masszázs stílus alakult ki az egyik a déli stílusú thai masszázs, a másik az északi stílusú thai masszázs.

Déli stílusú thai masszázs

kialakulása és jellemzői: a szerzetesek oktatási és gyógyászati központokat létesítettek a nemesi udvarokban, ahol csak az uralkodói réteg szellemi és egészségügyi életét ápolták. A nemesi rétegből kerültek ki az udvari orvosok, masszőrök. Ugyanis a hagyományos thai társadalmi réteg nem érintkezhetett a nemesi réteggel.
Az udvari élet betegségeit elsősorban belgyógyászati és idegrendszeri eredetű problémák kezelése jellemezte, ezek a problémák alapozták meg a déli stílusú thai masszázs kezeléseket.

Északi stílusú thai masszázs

kialakulás és jellemzői: a szerzetesek és orvosok a vidéki földműves emberek köreiben is tanítottak és tevékenykedtek. Itt főleg a test erős fizikai igénybevételéből eredő problémák kezelése a cél. A végtagok, a test, derék, lábak ellazításán van a fő hangsúly.

A thai masszázs központjai Buddhista kolostorok voltak, itt nemcsak a vallás gyakorlása folyt, hanem az itt lévők segítséget kaptak egészségük fenntartásához.

A thai masszázsnak írásos emlékei nem maradtak, a tanítás csak szóban történt. Bár pálmalevelekre írt orvosi szövegekről a kutatók említést tesznek, de sajnos 1767-ben burmai hódítók elfoglalták Thaiföldet és elégették az irományokat. Ekkor a masszázs templomi meditációval összekötött gyakorlása sokáig szünetelt.

A híres Wat Po kolostor őrzi a megmaradt emlékeket, amelyeket a kolostor falára véstek fel. Itt 60 kőtáblába vésve láthatjuk a thai ábrákat és a hozzájuk kapcsolódó magyarázó szövegeket, amely a thai masszázs elméleti alapjait szemléltetik. Ezek az ábrák az alakokat elöről és hátulról is ábrázolják. Az ábrák nem szemléltetnek anatómiai részleteket, mivel akkoriban nem voltak anatómiai ismereteik és a boncolás is tilos volt. Viszont a kezelések alapjául szolgáló 10 energiapálya szen jól látható.


Thai masszázs elmélete és módszerei:

A thai masszázs a tudatra is jelentős hatást gyakorol, melynek alapját a buddhizmus és a jóga filozófiája teremti meg. A hagyomány szerint kiváló eszköz a buddhista „Négy szent tudatállapthoz” való eljutáshoz.

1.    Metta: vágy, hogy másnak örömet okozzunk, és a képesség, hogy kedvességet mutassunk”
2.    Karma: együttérzés minden szenvedővel, és vágy a szenvedés könnyítésére
3.    Mudita: az irigység elkerülése, örvendezés más szerencséje felett.
4.    Upekha: embertársaink előítélet és kivételezés nélküli szemlélése.
A helyes testtartás és a légző gyakorlatok a jóga alapjai, amelyek a thai masszázsban is megjelennek. A fő hangsúlya légzés és a mozgás összehangolásán van. A szenek, energiavonalak mentén képződött energia irányítja a masszőr mozdulatait. Az energia lassan áramlik, ezért a masszőrnek lassú mozdulatokkal kell végezni a kezelést. A kliens és a terapeuta energia rendszere összekapcsolódik, a fő hangsúly az energiarendszer kiegyensúlyozásán van. A masszázs az izmok nyomásával, nyújtásával, a különböző testhelyzetek felvételével igyekszik biztosítani a szabad energiaáramlást.

A jógában meghatározó szerepe van a gerincnek, a megfelelő tartás, rugalmasság alapja a gerinc mentén áramló energiavezetékek jó működésének.


.