• +

Hagyományos Kínai Orvoslás


A hagyományos kínai orvoslás egészségképe:

Az egészséget a harmónia jellemzi. Ennek alapvető feltétele a jin-jang erők egyensúlya a testi működés során, és a csi akadálytalan működése.

A hagyományos kínai orvoslás betegségképe:

A betegség az amikor a harmónia felborul. A jin-jang erők egyensúlya felborul a szervezetben, a csi nem tud akadálymentesen áramolni. Ennek következtében hiányállapotok és túlműködések lépnek fel a szervezetben. Betegségek alakulhatnak ki a túlzott (öröm) vagy negatív (harag, szomorúság, aggodalom, ijedség, félelem) érzelmek miatt, valamint a külső kórokozó tényezők miatt is (szél, hideg, nedvesség, szárazság, hőség, tűz).

A hagyományos kínai orvoslásban az elsődleges feladat az elveszetett harmónia visszaállítása.
A csi (energia) helyreállítása, a jin-jang erők egyensúlyának a helyreállítása. A következő eszközökkel: akupunktúra, masszázs, mozgásgyakorlatok (csikung, taicsi), köpölyözés, moxa, meditáció, gyógynövények alkalmazása.

A hagyományos kínai orvoslás az alábbi diagnosztikai módszereket alkalmazza: megtekintés (az arckifejezés, bőrszín, szemrevételezés. Pl: nyelvdiagnosztika segítségével
Hallgatás, szaglás: a beszéd a hang megfigyelése, légzés, test és a lehelet szagának a megállapítása.
Kikérdezés: Étvágy, fájdalom, alvási szokás.
Tapintás: nyomkodás a test egyes részein. Legjellemzőbb a pulzusdiagnosztika, a kitapintott pulzus alapján megállapítható a tizenkét szerv állapota.

A hagyományos kínai eljárásokat részben vagy ebészben alkalmaz:
Akupunktőr (Akupunktúrás orvos) - A Kínai gyógyászatot orvosi szinten alkalmazza.
Akupresszőr (Akupresszőr természetgyógyász) A Kínai gyógyászat alapján, állapo tfelmérést végez (pulzus, nyelv) és kézzel nyomást gyakorol az akupunktúrás pontokra, masszíroz. https://akupresszura.hu

Az embert az alábbi összetevők alapján vizsgálja: csi, shen, jing, vér, testfolyadék.

Csi: energia, ami az egész testben kering, amelynek az eloszlása nem egyenletes, sokszor akadályokba ütközik. A kínai meridiántan alapján 12 fő meridián létezik, és 12 szervfunkció, és 2 középvonali meridián. Csi jelentése: fuvallat, lélegzet, életerő, energia.
Jing: a szervezet hosszú távú változásainak az alapja, például: szaporodás, fejlődés, növekedés, és hanyatlás. Jing jelentése: esszencia.
Shen: lélek és vitalitás, következtetni lehet az adott ember elevenségére, beszédére, a szem csillogására.
Vér: a vér a kínaiak szerint a táplálék átalakításából származik, melynek a funkciója a táplálás és a nedvesítés.
Testfolyadék: ide tartozik a veríték, a nyál, a gyomornedv, és a vizelet.