• +

GYEREK JÓGA / EGYÉNI ÉS KISCSOPORTOS

alternatív mozgásterápia Jóga gyakorlatok

AMM tartásproblémás gyerekeknek:


Sajnos már a gyermekeket is érinti a mozgáshiányos életmód. Egésznap az iskolában ülve, rohanva haza, az időhiánnyal küszködő szülők nem érnek rá sem saját maguk sem gyermekeik részére biztosítani a megfelelő mozgást. Emiatt a szülők nem tudnak jó példát mutatni gyermekeiknek. Ezért az iskolai ortopéd szűrések eredménye sok esetben a gerinc tartáshibáit tárja fel. Ma már általános a gerinc tartáshibáira és a lúdtalpra utaló jelek megjelenése a gyerekeknél. A gyakorlatok végzése során fontos hangsúlyt kap a játékosság. Nagyon hatékonyak gyerekkorban ezek a játékos gyakorlatok. Főleg a prevenció nagyon jelentős, még mielőtt kialakul a konkrét tartás probléma. A konkrét testi jelek mellett igen is figyelni kell a gyermek lelkére is. Csakúgy, mint a felnőttek esetében is. A testi-lelki bajok kapcsolata egyértelmű. Sajnos már sok gyermeket érint a depresszió, itt is fontos megemlíteni a mozgás hiányos életmódot, melyhez hozzásegít a TV és számítógép rabsága. A gyermekeket testileg és lelkileg is erősíteni kell, ezért elengedhetetlen számukra a rendszeres mozgás. A jó fizikai kondíció a legjobb prevenció a felnőttkori szív-érrendszeri és degeneratív gerincbetegségekkel szemben. A mozgás hiányos életmód eredménye: gyenge izomzatú, tartáshibás, csapott vállú magasra nőtt fiatalok, akik önbizalomhiánnyal küszködnek. Kötelező őket erősíteni, hogy fel tudjanak készülni az iskolában illetve az életben eléjük gördülő akadályok leküzdésére. A cél, hogy boldog, kiegyensúlyozott és egészséges felnőtté cseperedjenek. De ezért tenni kell, főleg a szülő az, aki terelni és segíteni tudja gyermekét a megfelelő irányba.
A jóga irányított légzéssel végzett mozgás a felső légutak betegségei és az allergiás megbetegedések terápiájaként ajánlott. Gyermekek esetében egyszerű gyakorlatokról van szó, amelyek könnyen alkalmazhatóak, a mai stresszel teli életben gyermekeknél gyakran felléphetnek ezek a betegségek. Javasolt tehát már óvodás kortól egészen a felnőttkorig mindenkinek. A jóga megtanítja gyerekeket a tudatos mozgásra, a helyes testtartásra, a gerincferdülések kialakulásának megelőzésére illetve korrigálására, felnőttkori súlyos hosszantartó gerinc megbetegedések elkerülését segíti elő.
A jóga hatása komplex, mivel testi és szellemi gyakorlatokat tartalmaz.
A jóga gyakorlatok (ászanák) segítenek a gyerekeknek legyőzni a problémáit és szorongásait. Lehetővé teszi a gyermek harmonikus fejlődését testi és lelki szinten is egyaránt. A jóga ászanák által megtanítható a test feletti uralom, a testtudatosság, ezáltal a psziché is fejlődésnek indul.
Kényes időszaknak mondható a 6-8 éves kor közötti időszak, még sok gyermek küzd a tipikus gyermekbetegségekkel. 8 éves kortól nő a gyermekek ellenálló képessége a betegségekkel szemben. Az iskolakezdés nagy megterhelésnek teszi ki a gyermekeket főleg pszichés szinten. A játék háttérbe szorul és az iskolai kötelezettség előtérbe kerül. Fontos szem előtt tartani, hogy amíg lehet sokat kell játszani hagyni a gyermekeket.

A rossz testtartás az alábbiak alapján ismerhető fel:


A púpos hát tünete, a hát domborulata megnagyobbodott. Jellemzője, hogy a nyak, a hát, és a lapocka ernyedt, emiatt a mellizomzat megrövidül, és a légzés nehezített.

A lapos hát jellemzője, hogy a gerinc görbülete nem megfelelő, ami a törzs, has, csípő, és medenceizom petyhüdtségét eredményezi.

Fokozott ágyéki lordózist a laza has és farizomzat, és az ágyéki és csípőhajlító izmok megrövidülései okozzák.

Oldalirányú gerincgörbület a törzsizomzat egyoldalú terhelésének következménye. A vállak egyenlőtlen magasságban helyezkednek el, a medence oldalra eltolódik, a mell, hát, csípőizmok, az ágyéki és lábizmok megrövidülnek.

Lúdtalp, bokasüllyedés a lábboltozat izomzatának gyengülése miatt alakul ki. Ennek oka lehet, a túlterhelés, a rossz cipő, a nagy testsúly.

A helyes testtartás jellemzői:


A testsúly egyformán terheli mindkét lábat, a háti gerincszakasz egyenes, vállak lazák, a fej egyenes, az áll könnyedén a mellkashoz közelít.
A testtartás tükrözi az ember pszichés állapotát. A szorongó bátortalan és félénk kisgyermekek gyakran előre húzzák a vállaikat, fejüket a föld felé lehajtják és összehúzzák felső testüket. Innen sajnos egyenes út vezet a rossz testtartás kialakulása felé. Csak a kiegyensúlyozott és érzelmileg stabil elégedett gyermeknek van egészséges testtartása. Ha változik a gyermek testtartása következtethetünk a lelki egyensúly megbomlására, melyet okozhat családi probléma, túlzott megfelelés az iskolában, tanulmányi nehézségek. Fontos, hogy a rossz testtartást még a növekedési szakaszban meg kell szüntetni, mert ha ez nem így történik, akkor a gerinc helyzete rosszul rögzül, és felnőttkorban súlyos problémák kialakulásához vezet.
A gyermekeket meg kell tanítani helyesen lélegezni, amely ha működik automatikusan beállítja majd az egyenes testtartást, általában a teljes jóga légzést alkalmazzuk.
A gyerekeket játékos gyakorlatokkal lehet bevezetni a jóga világába. Állat, növény és játéknevek, lazító mesék nagyon kedveltek, ezek nagyon jó előkészítő gyakorlatok a valódi jóga ászanákhoz.




.