• +

AMM - Aternatív mozgásterápia és masszázsterápia


Az AMM történeti és filozófiai háttere

A gyógyító terápiák nagy része a Távol-Keleten jöttek létre, konkrétan Indiában, Kínában, Tibetben, Thaiföldön, és Japánban. Az AMM módszerek a keleti hagyományokra épülnek.

Mindenképpen alapvető cél az egészség helyreállítása, megfelelő életmóddal, táplálkozással, gondolkodással, és cselekvéssel. A gyógyító rendszerek az alábbi kérdésekre adnak választ, melyekkel nem árt tisztában lenni, mielőtt mozgás vagy masszázsterápiát választunk, vagy csak meg szeretnénk érteni az adott gyógyító rendszer lényegét. Melyek az egészséges ember jellemzői? Melyek a beteg ember jellemzői? Hogyan lehet visszaállítani a megbomlott energiát a szervezetben? Hogyan nyerhető vissza az egészség?


Kína és a Taoizmus

Az ókori Kína eszmerendszerét a konfucianizmus, a taoizmus és a buddhizmus határozta meg. A konfucianizmusra jellemző az egyéni és a társadalmi rend alapjainak és a helyes viselkedés szabályainak a meghatározása. A taoizmuskülönböző önművelő technikát fejlesztett ki, mellyel megpróbálták elérni az élet meghosszabbítását, és a mágikus erők feletti hatalom megszerzésére törekedtek. A taoizmus természeti törvényként is értelmezhető.

Jin-jang elmélet

Jang jelentése: energia, mozgás, nappal, világosság, meleg, pozitív, férfi-jellegű. Jin jelentése: anyag, passzivitás, éjszaka, sötétség, hideg, negatív, női jellegű.
A jin és a jang kölcsönösen létrehozzák egymást, és egymásba folyamatosan átalakulnak.
A jin-jang fogalom az emberi test leírásában is megjelenik a jang a test felső része, a jin a test alsó része. Jang jellegű a test felülete, illetve az ahhoz közel eső részek, jin jellegű a test belseje. Jang jellegű a test háti és oldalsó része, míg jin jellegű a test hasi és a középvonal felé eső része. Zang vagy jin jellegű szervek a tömör szervek, a tüdő, lép-hasnyálmirigy, a szív, a vese, a máj, szívburok. Fu vagy jang jellegű szervek az üreges szervek: a vastagbél, gyomor, vékonybél, húgyhólyag, epehólyag, hármas-melegítő.

Buddhizmus

Buddhizmus Indiában kialakult vallás i. e. 6. században. Buddha nevéhez fűződik, aki teljesen emberi lény volt. Saját erőfeszítései és felismerései által érte el a tudatnak azt a magas fokát (nirvána), melyben az élet szenvedéseitől megszabadul, ezek teljesen megszűnnek. A buddhizmus visszaszorult Indiában keletkezése után 1500 évvel. Ezzel szemben elterjedt és nagy hatással volt Kelet- és Dél Ázsia országaira.(Kína, japán, Tibet, Thaiföld).
A buddhizmusra jellemző a helyes életvitel, a viselkedés, és a tudat tisztítása, formálása, fejlesztése. A buddhista tanítás alapja a Négy nemes igazság és a Nemes nyolcas út.
A négy nemes igazság: 1. Szenvedéssel teli mindaz, ami az életvágytól függ, 2. A szenvedés oka a vágy és a sóvárgás,, 3. A szenvedés megszüntetése a vágyaktól való megszabadulás által lehetséges, 4. A szenvedés megszüntetésére szolgáló módszer a Nemes nyolcas út követése.
A nemes nyolcas út: helyes szemlélet, helyes gondolkodás, helyes beszéd, helyes cselekvés, helyes élet, helyes törekvés, helyes vizsgálódás, helyes elmélyedés.

.