• +

Waitankung

waitankung gyakorlatok csikung oktatás

Waitankung története:

A hagyományos kínai orvoslás alapjait követi a csikung, amely Kínában alakult ki. A harcosok, a taoista és buddhista szerzetesek körében terjedt el. A szerzetesek főleg a meditáció és a tudatra gyakorolt hatása miatt alkalmazták. A harcosok a testüket edzették ezekkel a gyakorlatokkal. A fő cél a küzdelemhez szükséges szellemi erő növelése, a szervezet belső energiájának növelése, és a szervezet ellenálló képességének a serkentése.

A csi: energiát jelent, a kung: gyakorlást jelent. Ez egy önfejlesztő gyakorlatrendszernek tekinthető, ami elősegíti és szabályozza az energia szabad áramlását a testben, miközben szabályozza a légzést és a tudatot.

A test szabályozását a testtartásokkal és a mozdulatokkal éri el.

A testtartás álló, ülő, fekvő.

Fontos szabály, hogy a csi az ellazult izmokban tud megfelelően áramlani, ezért a testtartásnak lazának, kényelmesnek és stabilnak kell lennie.

A mozdulatok jellemzője a súlypont elmozdítása különböző irányokba, melyekre jellemző a lassú, finom és dinamikus mozgások.

A légzés hat az izomtónusra, a tudatra, az érzelmi állapotra, és az energiaáramlásra. A gyakorlás során a mozgás és a légzés összehangolása fontos.

A tudat szabályozása a gondolatok megfékezésével történik, a lényeg a koncentrált befelé forduló tudatállapot elérése. A tudatot lehet úgy szabályozni, hogy egyes testrészekre irányítjuk a figyelmünket vagy vizuális imaginációs gyakorlatokat végzünk.

Az elmúlt sok száz év során a csikungnak két irányzata alakult ki a Wai Dan gyakorlatok és a Nei Dan gyakorlatok.
Wai Dan gyakorlatok a külső gyakorlatokat jelenti, a test statikus gyakorlatokat végez, viszont a gyakorlatok végzése alatt a tudat folyamatosan nyugalomban van.
Nei Dan gyakorlatok a belső gyakorlatokat jelenti, a test nem mozog, folyamatosan mozdulatlan állapotban van, a test belsejére koncentrálunk légzés szabályozott és imaginációkat végzünk.
A legkiemeltebb Wai Dan gyakorlatok a Nyolc Brokáttekercs gyakorlatsor, Tajcsi csikung, Csun Juan csikung, Da Mo tizenkét ököl gyakorlat.

A Wai Dan gyakorlatok egyik speciális változata a waitankung ( békés taoista kungfunak is jellemeznek, melynek filozófiai háttere a taoizmus.

A gyakorlatok során rezgetéssel szerzi a csi-t (az energiát), ezek a test sajátos vibrációs mozdulatait jelentik. A megszerzett energiát speciális mozdulatok és az akupresszúrás pontok önmasszázsának segítségével a szervezetben szétoszlatja.

Waitankung gyakorlat felépítése:


1) Bevezető gimnasztika (Hán gimnasztika), légző gyakorlatok hangadással ezek a gyógyító hangok. Bizonyos hangok (pl.:Hí-Há) különböző mennyiségű rezgésekkel rendelkeznek, amelyek rezgésbe hozzák a belső szerveket, ezáltal hatással vannak az idegrendszerre.
2) Középső rész: 12 db gyakorlat, amely a 12 meridiánt átrezegteti.
3) Levezető gyakorlat: ki kell egyenlíteni a megszerzett energiát

A gyakorlat végzése közben számolni kell többször egytől kilencig., mivel a jang energia az egyes számban születik és a kilences számban gyűlik össze.

Jellegzetes Waitankung gyakorlatok: kosárlengetés, derékhajlítás, koordinációs gyakorlat, néptánc lábforgatás, tenyér rezegtetés, teknőc légzés, csi fejlesztés, ökölkörzés, nagy darulépés, kis daru lépés, jó termés begyűjtése.

Waitankung gyakorlat akupresszúrás része: a gyakorlatsor alatt megszerzett energiával feltölteni a belső szerveket.

Szabályok, amelyeket célszerű betartani a Waitankung gyakorlatok végzése során érvényesek:

-    A gyakorlatokat jó levegőn, szabadban végezzük, kelet felé fordulva. Lehetőleg reggel gyakoroljunk, ne este.
-    A gyakorlatokat ne végezzük viharban, temető közelében, elhagyatott gyár környékén.
-    A gyakorlat végzése előtt közvetlenül ne együnk, ne igyunk legalább az evéssel 30 percet várjunk.
-    Közvetlenül szeretkezés előtt és után ne gyakoroljunk.
-    Laza és kényelmes ruházatban gyakoroljunk.
 

Waitankung pozitív hatása:


-    Kondicionáló, állóképesség javítás céljából
-    Keringési rendszer működését javítja
-    Emésztő rendszer működését javítja (gyomor, nyombélfekély)
-    Csökkenti a fáradság érzését, erősíti az immunrendszert
-    A légzés mélyül, a hasi szervek vérellátását javítja
-    Érzelmi életre jó hatással van
-    Idegrendszer egyensúlyát helyreállítja
-    Izületi problémákat javítja
-    Szexuális zavarokat helyreállítja
-    Javítja a látást az akupunktúrás rész gyakorlatainak alkalmazásával
-    Alvás problémákra (álmatlanság, alvászavar) jó hatással van
-    Migrén javul
-    Szellemi túlterheltség
-    Krónikus fáradság csökkentése
-    Asztma
-    Allergia
-    Korai öregedés elkerülése

Ne végezzük a Waitankung gyakorlatokat:


-    Epilepszia esetén
-    Erős havi vérzés esetén
-    Nagyon leromlott fizikai állapot esetén



Ajánlom mindenkinek a Waitankung gyakorlatsort, de főként azoknak, akiket az egészségvédő szándék , a betegségek megelőzése, a test és az izomzat megerősítése, és az életminőség javítása vezérel. Különösen jó hatással vannak a gyakorlatok a középkorúakra, mire elérjük ezt a kórt a jang energia csökken, a rendszeresen végzett gyakorlatok ezt helyre tudják állítani. Fontos szem előtt tartani, hogy megfelelő türelemmel, kitartással, és akarattal végezzük a gyakorlatokat.
.